بنیاد مهدویت دانشگاه صنعتی بیرجند

به خط شدن آخرالزمان: نتانیاهو، بمب اتمی و برنامه هسته ای ایران

نویسنده: ehsan ghaffary | تاریخ : 22:0 - سه شنبه نوزدهم اسفند 1393

بدون نظر

خبرگزاری شبستان: به بهانه سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا با هدف بازنمایی تهدیدات هسته ای ایران، تیموتی فرنیش در مقاله ای به اشتباهات اسرائیلی ها در مورد ارتباط برنامه هسته ای ایران با عقاید آخرالزمانی شیعه می پردازد.

خبرگزاری شبستان: به بهانه سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا باهدف بازنمایی تهدیدات هسته ای ایران، تیموتی فرنیش در مقاله ای به اشتباهات اسرائیلی ها در مورد ارتباط برنامه هسته ای ایران با عقاید آخرالزمانی شیعه می پردازد. از آنجا که فرنیش آمریکایی متعصبی بوده و بارها دشمنی با ایران و تخطئه و تمسخر باور به مهدویت در میان شیعیان را در گفتارها و نوشتارهای خویش به اثبات رسانده، این نوشتار قابل تامل و توجه است. خلاصه ای از این مقاله تقدیم خوانندگان گرامی می شود:

به خط شدن آخرالزمان: نتانیاهو، بمب اتمی و برنامه هسته ای ایران

یکی از مسائل مهمی که نتانیاهو بارها بر زبان آورده این است[1] "رهبری جمهوری اسلامی ایران به سوی "دیدگاهی آخرالزمانی، منجی گرایانه و افراطی" سوق یافته که باید به هر طریقی جلو هسته ای شدن آن را گرفت. ولی کلام او در این جهت درست نیست.

اول از همه باید بگویم من به عنوان یک مسیحی و یک آمریکایی، طرفدار سرسخت اسرائیل هستم و در دهه گذشته سه بار به آنجا سفر کرده ام. همچنین فکر می کنم پس از ظهور سلطان(!) اردوغان در ترکیه، اسرائیل تنها کشور دموکراتیک موجود در خاورمیانه است (!) و ما در آن منطقه فقط با اسرائیل و نیز کردها (!) اتحاد استراتژیک داریم. اما این بدان معنا نیست که هرچه اسرائیل بگوید درست باشد؛ این ادعا که ایران می خواهد با استفاده از سلاح های هسته ای جرقه ای برای تسریع در ظهور امام مهدی ایجاد کند، برداشتی غلط و اشتباهی فاحش از آموزه های شیعی و سیاست های ایرانیان است.

در ادامه فرنیش به بررسی جایگاه آموزه مهدویت نزد شیعیان می پردازد:

1 اعتقاد به بازگشت امام دوازدهم از غیبت، عامل "جانبی" و یا "افراط گونه" از این فرقه اسلامی نیست بلکه جزء اعتقادات اصلی ایشان است (همانند دکترین بازگشت عیسی نزد همه مسیحیان معتقد)

2 ظهور مجدد امام دوازدهم کاملا به صلاحدید و تحت اختیار خداوند است. هیچ انسانی نمی تواند جدول زمانی این حادثه را دستکاری کند. "تحقق آخرالزمان" بستگی به استفاده از سلاح های کشتار جمعی و یا هرگونه فعالیت خشونت آمیز دیگر ندارد بلکه با ایجاد یک دولت مهدی گرا در مقیاس کوچکتر (مانند جمهوری اسلام) و پس از آن امید به خدا برای بازگرداندن مهدی به آن حکومت محقق می شود.

3 انجمن حجتیه گروهی بی منطق نیست که برای از بین بردن اسرائیل تشکیل یافته باشد بلکه یک گروه سازمان یافته است که با هدف تبدیل بهاییان به شیعیان دوازده امامی تشکیل یافته است علاوه بر این در اوائل دهه 1980 فعالیت های این گروه از طرف رهبر مذهبی ایران آیت الله خمینی ممنوع شد.

4 همانطور که در مقاله عالی ماگن (در اینجا) آمده احتمالا آیت الله های حاکم بر ایران پر سروصداترین مخالفان هر کسی هستند که در زمین ادعای مهدویت کند چراکه با اینکار آنها ثروت، قدرت و امتیاز خود را از دست خواهند داد.

5 نگاه شیعیان دوازده امامی اینگونه نیست که جهاد باعث اصرار به مهدی برای بازگشت او می شود. به همین دلیل از جانب بسیاری کارشناسان نسبت دادن استفاده از سلاح های هسته ای توسط ایران برای تسریع شرایط آخرالزمانی صحیح نیست.

6 البته برخی رهبران ایران بارها و بارها گفته اند که اسرائیل "باید از صفحه روزگار محو شود" اما من معتقدم این بدان معنی است که آنها به فروپاشی تدریجی جمعیتی در "نهاد صهیونیستی" باور دارند و نه یک بمب اتمی قارچ گونه بر سر اسرائیل.

7 ایران و رهبران سیاسی آن به خوبی می دانند که تبعات استفاده از سلاح هسته ای علیه اسرائیل، ظرف 15 دقیقه بعد کشور و ملت ایشان را خواهد گرفت و طبعا مهدی دوست ندارد بر زمین های بایر حکمرانی کند!

8 البته از هیچ یک از جملات بالا نباید نتیجه گیری شود که جمهوری اسلامی ایران یک کشور طرفدار صلح و یا قابل اعتماد است. آیت الله های حاکم بر ایران می خواهند از سلاح اتمی نه تنها در نمایش قدرت خود (همچون کره شمالی) بهره بگیرند، بلکه در برابر حمله نظامی احتمالی آمریکا ایمن شوند و نفوذ خود را در منطقه افزایش دهند. فقط حرف من این است که آنها از این سلاح برای فراخواندن مهدی استفاده نخواهد کرد.

بررسی و تحلیل:

1 از آنجا که نتانیاهو جهت بزرگنمایی فعالیت های هسته ای ایران و خطرناک نشان دادن آن برای تمام مردم جهان به ویژه غربیان از هر حربه ای استفاده کرده و در موارد متعددی نیز این مساله را با موضوع مهدی گرایی در ایران مرتبط نموده، موضع گیری نویسندگان متعصبی همچون فرنیش –که سابقه حضور در ارتش آمریکا داشته و طرفدار پروپا قرص اسرائیل می باشد- امری جالب توجه است.

2 فرنیش به خلاف برخی معاصران خود، اطلاعات دقیقتری به گروه ها و عقاید اسلامی دارد (اگرچه تعصب و یک جانبه نگری کماکان در او نیز دیده می شود) به همین دلیل است که می بینیم اعتقادات حجتیه را جدا از مسائل روز می داند.

3 تشکیل نظام جمهوری اسلامی در راستای زمینه سازی ظهور امام عصر (ع) و با ارشادات امام راحل ره و مجاهدت های مجاهدان انقلاب و مردم دین مدار ایران صورت پذیرفت ولی در دامنه اعتقادی شیعه دوازده امامی ظهور امام عصر (ع) منوط به تشکیل چنین نظامی نیست تا مهدی (ع) بر آن حکومت کند! از نظرگاه شیعه، هر انسان معتقد و مسلمان می بایست با انجام تکالیف سفارش شده توسط اولیای الهی وظایف خویش را انجام دهد و خود را مهیای ظهور بنماید. طبیعی است این زمینه سازی با تشکیل نظام اسلامی راه هموارتری را مهیا خواهد ساخت.

4 ادعای مضحک فرنیش و همفکران او در این رابطه که "آیت الله های ایران اگرچه از مهدی دم می زنند ولی به شدت با ظهور او مخالفند چراکه قدرت و ثروت و حکومت را از ایشان خواهد گرفت" آنقدر برای ما خنده دار است که نیازی به پاسخ ندارد. ولی جالب اینجاست که اگر مهدویت شعاری است که رهبران ایران برای جلب نظر مردم می دهند ولی خود بدان باور نداشته و در جهت آن حرکت نمی کنند، چرا این قدر این باور برای شما گران تمام شده و بارها از خطرناک بودن این باور برای جهان غرب سخن گفته اید؟ چگونه است که در مقاله های متعدد –همچون مقاله مذکور در متن و یا مقاله مهدی گرایی سیاسی نوشته جان پیر فیلیو- به بررسی جایگاه این باور نزد علمای اسلامی به ویژه علمای شیعی پرداخته اید؟ و چرا کوچکترین فعالیت ها و ادعاهای مهدی گرایانه در کشورهای اسلامی را رصد می کنید؟

تحقیق و نقد: حجت الاسلام زهیر دهقانی آرانی

1 - مثال 6 سال قبل در اینجا (http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2009/03/netanyahu-to-obama-stop-iran-or-i-will/307390/ ) و چند روز پیش در اینجا (http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/1.550253)


دسته بندی : اخبار مهدویت


همه مطالب

» استاد زبان انگلیسی:هرکس نمره 20 بگیرد یک شب با او خواهم بود!!! ( شنبه بیست و نهم فروردین 1394 )
» دانلود سخنرانی جدید استاد رائفی پور_روایت عهد 43 ( دوشنبه بیست و چهارم فروردین 1394 )
» دانلود سخنرانی جدید استاد رائفی پور ( دوشنبه بیست و چهارم فروردین 1394 )
» یادداشت حجت الاسلام پناهیان پس از جنایات اخیر عربستان_باز خوانی روضه (ترویه) ( دوشنبه بیست و چهارم فروردین 1394 )
» پیشگویی ظهور حضرت مهدی(عج)تا سال 2016_در میان اهل سنت ( شنبه بیست و دوم فروردین 1394 )
» یادداشت استاد پناهیان پس از وقایع اخیر یمن _فراخوانی برای فریاد استغاثه ( سه شنبه یازدهم فروردین 1394 )
» دانلود سخنرانی جدید استاد رائفی پور ( سه شنبه چهارم فروردین 1394 )
» دانلود سخنرانی استاد رائفی پور(جدید)مراسم دعای ندبه ( سه شنبه چهارم فروردین 1394 )
» سال نو ( جمعه بیست و نهم اسفند 1393 )
» داعش چیست؟!نحوه شکل گیری داعش ( جمعه بیست و نهم اسفند 1393 )
» شنود داعش کمک رسانی امریکا را تایید کرد!! ( چهارشنبه بیست و هفتم اسفند 1393 )
» حذف «ایران» و «حزب الله» از فهرست تهدیدهای تروریستی آمریکا ( چهارشنبه بیست و هفتم اسفند 1393 )